V období podzimu a zimy je naše tělo vystavováno prochladnutí v dešti či sněhu. Také mu neprospívá časté střídání mrazu a tepla, postrádá sluneční paprsky a imunitní systém tak musí být stále připraven odrážet škodlivé faktory, které negativně ovlivňují naše tělo. Vzhledem k tomu, že zátěžových situací je velké množství, můžeme imunitu podpořit svým chováním.

Jak podpořit imunitu?

Velmi důležitý je aktivní pohyb. Není potřeba chodit do fitka či posilovny, ale více se hýbat. Choďte více pěšky, zajděte si na procházku, zařaďte do svého týdenního programu nějakou sportovní aktivitu, která vás bude bavit. Může to být plavání, aerobik, squash. Posílíte imunitu a navíc se budete cítit lépe.

Velkou roli hraje dostatečně dlouhý a kvalitní spánek během něhož se naše tělo zregeneruje.

Zapomínat nesmíme ani na kvalitní jídlo v dostatečných porcích. Snažte se jíst pravidelně a v klidu. Potraviny, které tělu dodáváte, by měly nabízet dostatek kvalitních živin. Ideální nejsou jídla z rychlého občerstvení či průmyslově připravovaná. Pokud budeme konzumovat pestrou a zdravou stravu, dodáme tělu i potřebné minerály a především vitamíny. V zimním období bychom se měli zaměřit především na vitamín C, jehož větší množství nabízí ovoce a zelenina, skupinu vitamínu B, který se nachází v mase, rajčatech, obilovinách nebo v ořeších. Důležitý je také vitamín D, jež nalezneme v tučných rybách nebo vejcích. Pro chladné zimní období jsou dobrou volbou i potraviny zahřívací mezi něž patří zázvor, česnek, kurkuma či skořice.