Zpracováváte každý rok roční hlášení za odpady? Není to příjemná povinnost, že ne? Pokud však přesahujete zákonem dané limity u produkce odpadů, této povinnosti se nevyhnete. Je třeba, abyste byli registrovaní na ISPOP.CZ, kam hlášení za odpady odešlete. Jako producenti odpadu také musíte vést průběžnou evidenci odpadů a zpracovat a zaslat výkaz statistiky o odpadech na Český statistický úřad. V roce 2021 došlo ke změně, která se týká zpracování ročního hlášení, o jakou změnu jde?

Změna ve zpracování ročního hlášení za odpady

O změnu se postaral nový zákon o odpadech 541/2020 Sb. a přináší dvě zásadní změny. Roční hlášení musíte od roku 2021 zpracovat, pokud vaše produkce nebezpečného odpadu přesahuje 600 kilogramů za rok. Dříve to bylo 100 kilogramů. Jestliže odpadu neprodukujete tolik, už roční hlášení zpracovávat nemusíte. U běžného odpadu byl limit 100 tun za rok a tento limit se nijak nemění. Ačkoliv některým producentům nebezpečného odpadu odpadla povinnost roční hlášení zpracovávat, stále musí produkci odpadu průběžně evidovat, protože evidence bude průkazná pro případnou kontrolu, že limity splňujete.

Změnil se také termín pro poslání hlášení za odpady na ISPOP.CZ. Dříve jste museli hlášení za předchozí rok odeslat do 15.2. Nově budete roční hlášení za odpady 2021 odesílat do 28.2 2022. Čas se tedy prodloužil vždy do konce února. Mít více času na tuto povinnost, to mnoho lidí zajisté potěší. Existuje však ještě jedna příjemná věc, která vás potěší a tou je možnost nechat si roční hlášení zpracovat od externí firmy.

Roční hlášení od externí firmy

Pokud je pro vás průběžná evidence odpadů a zpracování ročního hlášení za odpady namáhavé a zabere vám to mnoho času, je nejvyšší čas se obrátit na externí firmu, která vám zajistí všechny zákonné povinnosti týkající se odpadů. Obraťte se na Ecoservis.eu. Je příjemné, když vám odborníci vyřídí vaše povinnosti za vás a vy tak budete mít zase o starost méně.