Zařizujete si nové bydlení a chtěli byste si ozvláštnit interiér kusovým kobercem? V posledních letech se těší kusové koberce velké oblibě, jelikož dokáží dodat interiéru jiskru a zútulnit místnost. Ne nadarmo existuje na trhu nepřeberné množství variant kusových koberců. Při výběru kusového koberce je důležité se zaměřit především na jeho velikost a barvu.

Kusové koberce nejsou jen dekorativním prvkem místnosti

Ptáte se, proč jsou kusové koberce tak oblíbené? Kusové koberce patří nejen mezi významný designový prvek, ale přináší do místnosti i řadu praktických funkcí. Jejich hlavní výhodou je především snadná údržba. Kusový koberec totiž můžete jednoduše vzít do ruky a vyklepat venku. Některé druhy můžete i vložit do pračky, či jednoduše na ně použijete vysavač. Koberce kusové se navíc postarají o zlepšení akustických vlastností místnosti, jelikož utlumí hluk. Nakonec dodají hřejivý pocit celé místnosti a poskytnou vašim nohám ochranu před studenou podlahou.

Jak na výběr velikosti?

Jednou z nejdůležitějších vlastností kusového koberce je jeho velikost, tudíž je třeba se na ní pří výběru koberce zaměřit. Velikost kusového koberce je nutné vždy vybírat s ohledem na velikost místnosti, jeho umístění a obsažený nábytek. Jelikož má být kusový koberec jedním z dominantních prvků místnosti, tak by měl být vždy dostatečně velký, aby byl „na očích“.

Obecně se dá říci, že by měly koberce kusové odpovídat velikosti nábytku, u něhož budou umístěny. Také myslete na to, že příliš velké kusové koberce budou složité na manipulaci. Chcete-li kusový koberec prát, pak si vyberte takovou velikost, která se vám vejde do pračky. Nic nebrání tomu umístit do místnosti i více kusových koberců.

Zvolte správnou barvu koberce

Důležitým faktorem při výběru kusového koberce je také jeho barva. Výběr barvy záleží na vašem vkusu, ale je třeba zohlednit i další okolnosti. Při výběru barvy je totiž třeba myslet na barevné uspořádání celého interiéru, aby koberec do místnosti skvěle zapadl. Obecně platí, že světlé koberce interiér projasní, a tmavé spíše ztemní. Při výběru barvy myslete i na údržbu koberce. Z hlediska údržby lze považovat za méně náročné především tmavší druhy koberců.

Nakonec můžete vybírat kusové koberce i dle vyobrazených motivů a na základě jeho umístění. Je zřejmé, že do obývacího pokoje se budou hodit jiné kusové koberce než do dětského pokoje. Pokud vybíráte koberec do dětského pokoje, pak sáhněte po kobercích s dětskými motivy. Dětské kusové koberce jsou mezi dětmi velice oblíbené. Mezi nejoblíbenější se především řadí koberce s motivy silnic, měst, přírody, zvířat apod.