V pošve sa nachádza niekoľko rôznych druhov baktérií a kvasinky v primeranom počte. Ich rovnováhu zaisťuje kyslé pH. Ak je však táto rovnováha porušená (môže to byť z dôvodov liečby antibiotikami, zmenou stravy, stresom, virózami alebo pateogenními baktériami), nastáva zdravotný problém v podobe rôznych druhov infekcií.

Kvasinková infekcia

Kvasinková infekcia (kandidóza, vaginálna mykóza) sa spôsobená kvasinkou typu Candida albicans. Kvasinky k svojmu životu potrebujú cukor. Ak sa ich chceme zbaviť, musíme ho eliminovať z jedálnička. Okrem cukru je potreba tiež vyradiť bielu múku, znížiť príjem ovocia s cukrom a zvýšiť príjem zeleniny, mäsa a orechov. Tieto kvasinky sa prenášajú pohlavným stykom. Dôležitá je teda intímna hygiena. Vhodné prostriedky ponúka značka GYNELLA®. Jej prípravky s obsahom striebra bránia návratu kvasinkové infekcie.
Medzi časté prejavy tejto zdravotné ťažkosti patrí nepríjemný výtok, svrbenie a pálenie v oblasti intímnych partií a bolesť v podbrušku.

Bakteriálne infekcie

Medzi jej prejavy patrí žltozelený výtok, s rybím zápachom. Liečba prebieha pomocou antibiotík, ktorá predpisuje ošetrujúci lekár, po predchádzajúcom vyšetrení. Dôležitá je vhodná intímna hygiena a pomôcť môžu tiež laktobacily.

Vírusová infekcia

Spočiatku sa objavuje svrbivý a bolestivý pocit v oblasti intímnych partií, neskôr sa objavia bolestivé pľuzgieriky. Je potrebné ihneď navštíviť lekára. Vaginálne infekcie spôsobuje niekoľko rôznych vírusov, je teda potrebné určiť, o ktorý typ sa jedná a až potom môžete začať užívať vhodnými prostriedkami. Proti vírusom i baktériám pomáha podpora obranyschopnosti organizmu, zdravý životný štýl, kvalitný spánok, dostatok pohybu a vhodný jedálniček s dostatkom vitamínov a minerálov.