Pokud hledáte novou práci, je potřeba si připravit nejen aktualizovaný životopis, ale také motivační dopis pro konkrétní pozici. Velké množství volných pracovních míst nabízí pracovní portál hitprace.cz. Pokud vás zaujme nabídka práce Jihlava nebo nabídka práce Karlovy Vary, odpovíte na ni a budete pozváni na pracovní pohovor, je potřeba se na něj náležitě připravit.

Co je potřeba si zjistit?

Pracovní pohovor může, alespoň částečně, probíhat ve vaší režii, pokud se na něj dostatečně připravíte. A není to jen oblečení. Na pohovor se dostavte vždy o malou chvilku dříve. Během pracovního pohovoru se personalista snaží zjistit co nejvíce o vašich zkušenostech, dovednostech a znalostech, které jsou potřeba pro nabízenou pozici. Promyslete si tedy, proč jste právě vy vhodným kandidátem. Zjistěte si co nejvíce informací o firmě, do které byste rádi nastoupili. Pokud zde pracuje někdo z vašich známých, zjistěte si i informace, které na webu společnosti nenajdete.

Během pohovoru naslouchejte pečlivě personalistovi, snažte se usmívat, odpovídejte na jeho otázky dostatečně hlasitě. Odpovědi formulujte do vět, nikoli jen do hesel..

Pokud jste tázáni na bývalého nebo ještě současného zaměstnavatele, vyhýbejte se kritice. Otázky finančního očekávání by měl vyslovit personalista a vy si předem dobře rozmyslete odpověď, není vhodné se podceňovat, ale ani mít přehnané požadavky.

Případné dotazy na pracovní pozici si nechejte na závěr pohovoru.

Po pohovoru vyčkejte vyrozumění. To by vám mělo přijít během jednoho či dvou týdnů. V případě, že byl pohovor úspěšný, budete pozváni do dalšího kola.

Nejčastější otázky během pohovoru

Každý personalista klade takové otázky, které se týkají pracovní pozice. Některé jsou však obdobné u všech pozic:

  • Řekněte nám něco o sobě.
  • Proč chcete pracovat pro naši společnost?
  • Jaké máte předpoklady pro toto konkrétní pracovní místo?
  • Proč odcházíte ze současného zaměstnání nebo proč si hledáte nové místo?
  • Co nám můžete nabídnout?
  • Jaké je vaše očekávání od nabízené pracovní pozice?