V posledních letech se mnohem častěji probírají témata, která se věnují zeleným energiím a možnosti opětovného využívání zdrojů v přírodě. A konkrétně voda se stává už i v našich mírných končinách dost nedostatkovým sortimentem.

Mohou za to především slabší zimy, kdy není dostatečná sněhová pokrývka a jara a podzimy bez dostatku deště. V průběhu léta potom jednoduše vysychají koryta a spodní vody a v srpnu jsou tak mnohé pozemky bez přísunu čistě užitkové vody. My pro vás ale máme možnost, jak můžete efektivně a kvalitně sbírat a skladovat dešťovou vodu, pro jakékoliv další užití.

Používejte moderní nádrže na dešťovou vodu

Zatímco je už poměrně klasickou záležitostí přítomnost různých barelů a povrchových nádrží na zahradách a pozemcích, tak jen málo lidí využilo možnost dotované nádrže na dešťovou vodu. V rámci dotací pro rozvoj místního prostředí, dané ministerstvo vypsalo dotační program Dešťovka, který umožňuje pokrytí většiny nákladů, spojených s nákupem a instalací profesionálních nádrží na vodu.

Oproti dosavadním technologiím se taková nádrž na dešťovou vodu liší ve spoustě věcí. Tím nejdůležitějším je fakt, že je kompletně zakopaná v zemi, díky čemuž neubírá prostor na pozemku, ani nenarušuje jeho estetiku.

Jak se tedy voda do nádrží vůbec dostane?

Voda se do nádrží dostane specifickými přístupovými cestami. Většinou jde o žlaby, které jsou součástí celého systému a vedou od okapů, nebo absorpčních těles na místech, kam se může voda neustále svážet. Pomocí těchto přístupových cest tak dochází k doplňování dešťové vody. Následně můžete k vodě přistupovat pomocí čerpadla, nebo pomocí poklopu hlavní nádrže, který je vždy viditelně vyvedený na povrch.

Jak lze takovou vodu využívat?

Dešťová voda se dá používat pro běžné užitkové účely. V nádrži dokáže vydržet i dlouhou dobu, aniž by se snížila její kvalita. A pokud chcete mít neustálý přehled o jejím stavu, tak lze sehnat jednoduchý hladinoměr. Čerpanou vodu následně není sebemenší problém používat na libovolných místech. Nejčastěji se pochopitelně užívá na zavlažování pozemku, ale není od věci její užití také na oplach vozidel, nebo dokonce jako splašková voda do WC.