Na literatuře je krásná spousta věcí. Jednou z nich je ale fakt, že se mnohdy literatura nemusí nutně opírat o příjemná témata, aby z ní mohl být opravdu neuvěřitelný zážitek. Naopak se dost často ta nejznámější a nejkrásnější díla stávají z takových, která povídají o realistických a nepříjemných situacích.

Kategorií samotnou pro sebe je v tomto případě válečná literatura, která mnohdy strasti bojů dokáže popisovat s neuvěřitelnou barvitostí. Jenže i mimo válečnou literaturu najdeme takovou, která mluví o vážných tématech, ale jejíž čtení vás dokáže vztáhnout do děje.

Svědectví o zákopové válce

Jedná se o jedno z děl, které právem patří mezi nejčtenější knihy už ohromnou řadu let. Spisovatel Erich Maria Remarque v roce 1929 vydal šokující, ale neuvěřitelně barvitě líčící dílo o válečných svědectvích z první světové války. Podle popisu už nejspíš moc dobře víte, o jaké dílo se jedná. Velice oblíbená knížka Na západních frontě klid pojednává o strastech a příbězích německých vojáků, kteří zažívali ostré boje na západní zákopové linii. Dílo pro vás bude šokující, ale přitom se od něj nedokážete v žádném případě odtrhnout.

Příběh starce a moře

Kniha Stařec a moře sice není založena na reálných událostech, ale je do značné míry opravdu působivým dílem, které by měl rozhodně každý přečíst. Jedná se o dílo, ve kterém se stařec vydává na svoji poslední výpravu na moře. Bojuje přitom s obří rybou… a konec zápletky bychom vám neradi vyzradili. Rozhodně ale Ernest Hemingway tímto dílem oslovil čtenáře na tolik, že nedokázal obsadit jen žebříčky knih, ale také za své dílo získal Nobelovu cenu.

Oscar Wilde a jeho obraz

Unikátní dílo, Obraz Doriana Graye patří mezi nejoblíbenější knihy s opravdu hlubokým tématem. Kniha pojednává o mladíkovi, Dorianu Greyovi, kterému bylo kouzlem propůjčeno věčné krásy. S každým zlomeným srdcem a zničeným životem ale stárne jeho vlastní obraz. Kniha tak pojednává o opravdu hlubokém tématu, že venkovní krása opravdu není vším. A nejeden čtenář se u ní zamyslí nad tím, jak moc jsou lidé navenek a uvnitř rozdílní.