Česká pošta patří mezi dlouhodobé stálice na českém trhu. Na spolupráci se Zásilkovnou ale může zapomenout. Ta s ní totiž letos vypověděla spolupráci.

Nespokojenost se službami České pošty neprojevují dlouhodobě jen zákazníci. Nově se mezi zástup naštvaných zákazníků postavila Zásilkovna. Ta totiž koncem ledna jednostranně vypověděla spolupráci. Co je k tomuto kroku vedlo? O tom si povíme víc v následujících řádcích.

Dlouhodobě nekvalitní služby

Přeprava zásilek s pomocí České pošty a Zásilkovny patřila dlouhodobě mezi stálice českých dopravních služeb. To se ale v tomto roce změnilo. Zásilkovna totiž vypověděla spolupráci s Českou poštou. Důvodů přitom bylo hned několik. Jedním z nejdůležitějších důvodů byla především dlouhodobá nespokojenost s kvalitou služeb, ale také neustálé jednostranné zvyšování cen.

Končí tak spolupráce, během které prošlo oběma poskytovatelům služeb pod rukou ročně stovky tisíc zásilek. Vždyť jen v loňském roce díky této spolupráci přepravili obě služby více než 600 tisíc zásilek, což už není zanedbatelné množství. Dá se tedy předpokládat, že to bude mít dopad nejen na samotné zákazníky, ale také na Českou poštu.

Alternativní dopravci

Přeprava zásilky přes Českou poštu je sice poměrně levná, ale v posledních letech jejích služeb využívá stále menší počet lidí. Alternativních dopravců je totiž na trhu dostatek. Ti navíc mnohdy nabízejí mnohem lepší ceny a služby, jako je například dodání o víkendu nebo dodání během několika hodin. To jsou služby, kterým Česká pošta dlouhodobě nemůže konkurovat.

Když si k tomu přidáme dlouhodobě avizované propouštět, zdá se, že v České poště není něco v pořádku. Dá se ale předpokládat, že na kvalitu služeb a hustotu sítí to nebude mít vliv. V případě potřeby bude mít zákazník hned několik alternativních možností, kterých může využít. Nedá se tedy předpokládat, že by to na celý průmysl dopravních služeb mělo dlouhodobý a destruktivní vliv.