Ženská pochva je orgán, jehož stěny tvoří dvě vrstvy hladkého svalstva, je elastická a může svůj objem zvětšit 2-3x. Největšího zvětšení dosahuje během těhotenství a při porodu. Po něm se pak vrací do téměř původního stavu. Kromě významné role během těhotenství přijímá, během pohlavního styku, penis a hraje důležitou roli i během menstruačního cyklu ženy. Mezi důležité úkoly také patří obrana organismu proti vstupu infekce do vnitřních pohlavních orgánů. To zajišťují vnitřní samočistící mechanismy v poševním prostředí. Kromě nich je to i přirozené zvlhčování pochvy. Za normálního stavu se v pochvě nachází mikroflóra obsahující velké množství bacilu mléčného kvašení, který podporuje kyselé pH pochvy. To je nevhodné pro rozmnožování mikroorganismů patogenního původu. Díky tomu má pochva samočistící schopnosti. Zvlhčení pochvy zajišťuje také ženský pohlavní hormon při pohlavním vzrušení.

Jak správně o pochvu pečovat?

Velmi důležitá je správná intimní hygiena a dodržování hygienických zásad před, při a po pohlavním styku. Neopomenutelným faktorem je také zachování kyselého prostředí, jež podpoří vhodně zvolené hygienické prostředky určené právě pro intimní hygienu. Rovnováhu vaginálních bakterií narušují parfémovaná mýdla i parfémované prostředky intimní hygieny.

Pokud je prostředí narušené, patří mezi nejčastější projevy výtok různého charakteru a zápachu. Mezi další projevy pak patří pálení či svědění pochvy, v oblasti intimních partií nebo nepříjemné pocity během sexuálního styku. Léčbu vaginální infekce podporují přípravky na bázi antimikrobiálního stříbra, které mají patentované složení. Pokud často sportujete nebo cestujete, můžete používat prostředky s účinky hydratačními a regeneračními.

Pokud se u vás jakékoli výše zmiňované příznaky objeví, je potřeba vyhledat lékařskou péči.