Platba za topení je jednou z velkých položek rodinného rozpočtu. Přemýšlíte nad tím, jak ušetřit nějakou tu korunu, ale zároveň nemrznout a mít doma příjemné teplo? Podívejte se na tyto tipy.

Údržba

Popřemýšlejte nad tím, kdy jste topení naposledy odvzdušňovali. Může se stát, že v některé místnosti topí méně, než v jiné. Radiátor, který není odvzdušnění, nejen že topí méně, ale také se z něj ozývá bublání. Pokud budete o radiátor pečovat tímto způsobem, můžete jeho výkon podstatně zvýšit.

Pozor na přetápění

Ideální teplota pro obytné místnosti je 21ºC, pro místnosti, kde spíme je to pak 18ºC. V kuchyni, během vaření, není potřeba tolik topit, neboť část tepla získáte vařením.

Efektivní větrání

Chcete-li ušetřit finanční prostředky na vytápění, velký podíl má i správné větrání. Mikroventilace není rozhodně ideální způsob. Vhodné je větrat 2-4x denně, po krátkou dobu, ale s dokonale otevřenými okny. Pokud máte možnost vynaložit nějaké finanční prostředky, zvažte nákup rekuperace.

Kontrola těsnění

S těsněním se nejčastěji setkáme u oken a dveří. Vadné těsnění je potřeba vyměnit. Také zkontrolujte spáry, zda nepotřebují utěsnit. Na utěsnění lze použít silikon. Pokud máte v oknech žaluzie nebo rolety, stahujte je na noc, i tak lze, částečně, zabránit úniku světla.

Prostor pro teplo

I teplo potřebuje prostor, kterým se dostane do místnosti. Před radiátory či kamny by neměl být umístěný nábytek, závěsy nebo mokré prádlo. Za radiátor na zeď můžete umístit hliníkovou fólii, která bude teplo odrážet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *